Gedeon napja van. | 2024.03.28

Nő a kínai vállalatok külföldi aktivitása

2014-10-31 12:15:41

Eddig nem tapasztalt tempóban vásárolnak fel külföldi vállalatokat a kínai cégek, amelyeknek a külföldi befektetéseik az idén első ízben némileg meghaladhatják a külföldiek Kínába irányuló működőtőke beruházásait - közölte a China Daily című angol nyelvű napilap pénteken.

    A kínai érdeklődés még mindig elsősorban az energia és nyersanyag, az olaj- és gázforrásokra összpontosít, de az arányok változnak, mind több figyelem irányul a csúcstechnológiát képviselő vállalatokra és az ingatlan ágazatra.
    Az idén a várható határon túli kínai befektetések értéke meghaladja a 120 milliárd dollárt, ami tavaly 108 milliárd volt - áll a pekingi központú Kína és globalizáció elemzőközpont frissen kiadott tanulmányában. A külföldi közvetlen tőkebefektetések a világ második legnagyobb gazdaságában az első kilenc hónapban meghaladták a 87 milliárd dollárt és az előrejelzések szerint az év végére elérik a 120 milliárdot.
    A központ vezetője úgy vélte, alapvetően a kínai gazdaság fejlődésének fenntarthatóságán és nemzetközi versenyképességén múlik vállalatainak sikere, s megjegyezte: a külföldi megmérettetés végső soron arra nyújt lehetőséget, hogy a kínai szereplők bekapcsolódjanak a globális gazdaságba.
    Lung Jung-tu szerint azonban már korántsem csak arról van szó, hogy a kínaiak így akarnak tanulni külföldi partnereiktől. Utalt rá, ahogyan a kínai nyitás eredményeképpen a külföldi vállalatok pénzt, technológiát és tudást hoztak Kínába, úgy igyekeznek most a kínaiak is ezt tenni más országokban.
    A kínai vállalatok céltérségei Latin-Amerika, Afrika, Délkelet-Ázsia és Kelet-Európa, ahol - mint érvelnek - nagy szükség van gépipari termékekre, energiaellátó rendszerekre, vasutakra és más szállítóeszközökre, építőanyagokra és háztartási cikkekre. Ugyanakkor Kína az év első hat hónapjában 6,3 milliárd dollárt költött csúcstechnológiát képviselő technológiai vállalatokra. Az összeg négyötödét az Egyesült Államokban költötték el.
    A hivatkozott tanulmány még arra is kitér, hogy míg korábban leginkább csak az állami vállalatok merészkedtek külföldre, az utóbbi időben mind több a magáncég. Az Egyesült Államokba irányuló kínai befektetéseknek immár 76 százalékának forrása származik magántulajdonban lévő vállalattól.