Koncz Zsófia szerint a munka és a család egyensúlyának megteremtése kiemelt célkitűzés
A munka és a család egyensúlyának megteremtését a kormány kiemelt célkitűzésének nevezte a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára csütörtökön Debrecenben, a Zelemér utcai bölcsőde átadásán.
Koncz Zsófia jelezte: 2010 után családtámogatási fordulat történt, mintegy harminc különféle családtámogatási forma van hatályban, amik közül kiemelte a bölcsődei fejlesztéseket.
Megemlítette, hogy a három éven aluli kisgyermeket nevelő anyáknak 2016-ban a 66 százaléka dolgozott, most ez az arány 78 százalék, ami a hetedik legjobb eredmény az Európai Unióban. Ebben sokat segítenek a bölcsődei fejlesztések - tette hozzá.
Koncz Zsófia azt mondta:
- 2010-ben 32,5 ezer bölcsődei hely volt az országban, ma már 67 ezer, s minden harmadik településen, minden járásban biztosított a bölcsődei ellátás.
Csak az elmúlt évben ötezer új bölcsődei helyet hoztak létre, s jelenleg is többezer férőhely kialakítása zajlik az országban - tette hozzá megjegyezve, hogy Hajdú-Biharban 2010-ben 22 településen 1680 bölcsődei férőhely volt, ma 56 településen 3573, vagyis a vármegyei települések több mint kétharmadában van bölcsődei ellátás.
Koncz Zsófia hozzátette: Debrecenben 1800-at meghaladó bölcsődei hely van, ami több mint az országos átlag. Az intézmények 75 százaléka önkormányzati fenntartású - fűzte hozzá.
A most elkészült Zelemér utcai, 96 kisgyerek fogadására alkalmas bölcsőde a kormány 1,229 milliárd forintos támogatásából valósult meg
- jelezte a családügyi államtitkár hozzátéve, hogy a beruházással 29 új munkahely jött létre.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere az 1960-as, 1970-es évek helyi bölcsődefejlesztési programjához hasonlította az elmúlt évek beruházásait, amelynek keretében most a tizennegyedik új bölcsődét adják át.
Hozzátette: a város gazdaságfejlesztése eredményeként az elmúlt években húszezer új munkahely jött létre, s egyre nagyobb az igény a bölcsődei helyekre.
Az önkormányzat mellett komoly intézményfejlesztésbe kezdtek az egyházak is: a józsai városrészben a reformátusok, a Tócóvölgyben a görögkatolikusok, a déli városrészben pedig az evangélikusok és a baptisták terveznek bölcsődeépítést - ismertette a polgármester.
(Fotó/MTI/Czeglédi Zsolt)