Gedeon napja van. | 2024.03.28

Mesterkurzusok, műhelybeszélgetések, kiállítások a miskolci CineFesten

2014-09-12 06:26:32

 

Mesterkurzusok, műhelybeszélgetések és kiállítások is sorakoznak a pénteken kezdődő 11. Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál kísérőprogramjai között.

 

    Bíró Tibor fesztiváligazgató az MTI-nek kiemelte: idén lesz öt éve, hogy Szabó István védnökségével elindították a fesztivál filmtörténeti sorozatát, a CineClassicsot. 
    A száz éve született Tolnay Klári művészete előtt Egy csók és más semmi című filmjének vetítésével, egy installációval, valamint Góg Laurának a színésznőről írt portrékötete bemutatásával tisztelegnek. A nyolcvan évvel ezelőtti forgatás helyszínén, a lillafüredi Palota szállóban vetítik a Meseautót, továbbá a száz éve született Orson Wellesnek és magyar-horvát származású, húsz éven át élet- és alkotótársának, Oja Kodarnak (eredeti nevén Pálinkás Olga) egyik közös filmjét, A halhatatlan történetet is bemutatják.
    Felköszöntik a fesztiválon a nyolcvanéves Sára Sándort is: itt mutatják be az Apa, a Szindbád, a Sodrásban, a Tízezer nap és az Árvácska operatőréről készült új portréfilmet és -kötetet, valamint levetítik 1968-as rendezését, a Feldobott követ. A könyv- és portréfilm-bemutatót követő beszélgetésen Sára Sándor is részt vesz.
    A világszerte jól ismert Zsigmond Vilmos operatőr munkásságának retrospektív vetítéssorozatot szentelnek, ennek keretében az érdeklődők újra moziban tekinthetik meg négy filmjét, köztük A szarvasvadászt és a számára Oscar-díjat hozó Harmadik típusú találkozásokat.
    A filmrajongók nem csak őt kérdezhetik a mozgóképek világában szerzett tapasztalatairól: Valdis Oskarsdottir, a Születésnap és az Egy makulátlan elme örök ragyogása BAFTA-díjas vágója is a fesztivál vendége lesz. Mesterkurzust tart a nemzetközi zsűri két tagja is: Alfredo Mayo operatőr, aki Pedro Almodóvar alkotótársa volt egyebek mellett a Tűsarok és a Kika című filmekben, és Sandeep Marwah, India egyik legnagyobb filmgyártó vállalatának, valamint az ország egyik legnagyobb filmes egyetemének vezetője.
    Az utóbbi két mesterkurzust a spanyol, illetve az indiai filmnapok keretében tartják, de a francia filmművészetbe és a szlovák animációs alkotások világába is betekintést kaphatnak a nézők. A francia filmnapok keretében vetített, Ombline című alkotást rendezője, Stéphane Cazes is elkíséri Miskolcra.
    Bíró Tibor kiemelte a CineFesten hetedik éve megrendezendő Roma-Kép programot, amelyben idén a Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális Antropológiai Intézetének évfolyamfilmjeiből válogatva négy miskolci roma közösséget bemutató dokumentumfilmet kínálnak a közönségnek. A vetítések után beszélgetést tartanak az alkotókkal és a szereplőkkel.
    Mindezeken kívül számos, szűkebb értelemben vett szakmai program is zajlik majd a CineFesten. Bíró Tibor felhívta a figyelmet a harmadik éve megrendezendő nemzetközi filmvásárra, ahol a forgalmazók főként animációs, kisjáték-, és dokumentumfilmeket kínálnak elsősorban a környező országokból érkező televíziós csatornáknak. Az évről évre bővülő filmvásáron idén 20 eladó lesz jelen.
    Ötödik éve a program része az Iránytű dokumentumfilmes workshop, amelynek keretében helyi alkotók filmjeit vetítik, később pedig műhelybeszélgetést tartanak. Dokumentumfilmesek is tartanak mesterkurzust a CineFesten: az erdélyi Felméri Cecília Eladó remények, a dán Morten Henriksen pedig Karen Blixen - Behind Her Mask című filmjét kíséri el.