Gedeon napja van. | 2024.03.28

Franciaország az első világháború áldozataira emlékezik

2014-11-11 13:00:06

Nemzetiségi és vallási megkülönböztetés nélkül, az ország területén az első világháborúban elesett valamennyi katonára emlékezik kedden Franciaország a harcokat lezáró fegyverszünet évfordulóján rendezett hagyományos állami ünnepségeken. A legjelentősebb északi csatamező helyszínén felállított monumentális emlékművön - amelyet Francois Hollande államfő avat fel - csaknem 580 ezer név olvasható.

    A köztársasági elnök a La Voix du Nord című regionális napilapnak adott interjúban úgy vélte, hogy az elmúlt száz évben a "népek megérettek arra, hogy együtt emlékezzenek, akár a második világháborúra is". 
    "Az új generációknak meg kell érteniük, hogy a békéért folytatott harc soha nem ér véget" - mondta az interjúban Hollande Jugoszlávia szétesésére, az ukrán válságra és az iszlamisták ellen Irakban és Szíriában folytatott harcokra utalva. 
    Az első világháború centenáriumi megemlékezései - amelyeket a szocialista államfő mandátuma középpontjába akar állítani - az év elején kezdődtek Franciaországban. 
    Az 1918-as fegyverszünetre való megemlékezés mindazonáltal idén szerény maradt, mivel sem Angela Merkel német kancellár, sem David Cameron brit miniszterelnök nem fogadta el rá a meghívást. 
    A hagyományoknak megfelelően kedd délelőtt a Diadalívnél, az Ismeretlen Katona sírjának megkoszorúzásával és az Örökláng felélesztésével vette kezdetét a hivatalos ünnepség. Előzőleg a köztársasági elnök megkoszorúzta Georges Clemenceau szobrát, aki az első világháborús évek utolsó francia kormányfője volt, majd a köztársasági gárda lovasainak kíséretében végighaladt a Champs Elysées sugárúton, amelynek felső szakaszán áll a Diadalív. 
    A francia parlament még az előző kormány javaslatára három évvel ezelőtt elfogadta azt a törvényt, amely kimondja: az 1918-as fegyverletétel évfordulója nemcsak az első világháborús, hanem minden hősi halált halt francia katona emléknapja. A koszorúzást ezért elsősorban a tavaly Maliban elesett francia katonák emlékének szentelte a köztársasági elnök.
    A nap csúcspontja az Emlékezés gyűrűjének felavatása lesz az észak-franciaországi Notre-Dame-de-Lorette-ben. A dombtetőn álló, 3 méter magas, 345 méter átmérőjű, gyűrű formájú emlékmű mintegy 500 aranyozott acéllapján a franciaországi északi fronton az első világháborúban elesett 579 609 katona neve olvasható ábécérendben. Sem a nemzetiségük, sem a vallásuk, sem a katonai rendfokozatuk nincs kiírva. 
    A Franciaország oldalán elesettek közül 106 102 név került fel az emlékműre, beleértve a volt gyarmattartó algériai vagy szenegáli katonáit, és az idegenlégió harcosait is. Rajtuk kívül 241 214 brit, 173 876 német, valamint több mint 2-2 ezer belga és portugál, ezer orosz és hat amerikai név is olvasható a nagyszabású emlékművön. 
    A "posztumusz testvériség és az egység" szimbólumának avatásán az érintett országok, a volt gyarmatokkal együtt mintegy negyven állam, képviseltetik magukat, de csak miniszteri szinten. 
    Az elnöki hivatal egyszerre "nagyon mély emberi gesztust kíván tenni és a reménynek nagyon is aktuális üzenetét szeretné eljuttatni azokhoz, akik jelenleg a békéért harcolnak és azért, hogy a jog győzedelmeskedjen mindenhol a világban" - írták. 
    Idén Franciaország már a július 14-ei nemzeti ünnepre is az első világháborúban részes nyolcvan nemzet részvételével - a nemzetek közti megbékélés jegyében - emlékezett a hagyományos párizsi díszszemlén.