Gedeon napja van. | 2024.03.28

Szkripal-ügy - Orosz kémfőnök: aljas brit provokáció a merénylet

2019-01-17 13:26:00

A brit hatóságok "aljas provokációjának" minősítette a Szkripal-ügyet Szergej Nariskin, az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) igazgatója újságíróknak nyilatkozva csütörtökön Moszkvában.

    A kémfőnök a sajtó felkérésére arra a hírre reagált, amely szerint az EU hamarosan szankciókkal sújtja majd az orosz katonai hírszerzés (GU) két feltételezett munkatársát, a Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya tavalyi angliai megmérgezésével vádolt Alekszandr Petrovot és Ruszlan Bosirovot.
    "Ez egy aljas provokáció Nagy-Britannia hatóságai részéről. Azért aljas, mert látható, hogy a hatóságok folyamatosan elsöprik az elkövetett bűncselekmény nyomait, megsemmisítik a bizonyítékokat. Méghozzá a legelső napoktól fogva" - nyilatkozott Nariskin.
    "Arról már nem is beszélek, hogy hol vannak állampolgáraink, Julija Szkripal és az apja? Miért rejtegetik őket?" - tette hozzá. 
    Szkripalt és lányát március 4-én sikertelenül próbálták megmérgezni az angliai Salisburyben, mindketten kórházba kerültek. A brit hatóságok szeptember 5-én Petrovot és Bosirovot vádolták meg a bűncselekménnyel, azt állítva, hogy mindketten az orosz katonai hírszerzés ügynökei, és a mérgezéshez "Novicsok" típusú katonai idegméreg-hatóanyagot használtak.
    Brit tisztségviselők arra is egyértelmű célzásokat tettek, hogy a merényletet szerintük a legmagasabb szinten rendelhették el Oroszországban. Moszkva visszautasította a vádakat, és nehezményezte, hogy az üggyel kapcsolatban London nem fordult jogsegélykérelemmel Moszkvához, a gyanúsítottak ujjlenyomatait sem szolgáltatta ki az orosz rendvédelmi szerveknek, Szkripalék konzuli láthatását pedig nem engedélyezte.
    A vádak és viszontvádak nyomán London és Moszkva még tavasszal kölcsönösen kiutasított 23 diplomatát. Hasonló lépések történtek Oroszország és más, Nagy-Britanniával szövetséges és vele szolidáris államok között is. A kölcsönös retorziók összesen mintegy 300 külszolgálatost sújtottak.
    Szeptember 6-án az amerikai, a német, a francia és a kanadai kormány egy Londonnal közös nyilatkozatban közölte: teljesen megbízik abban a brit megállapításban, hogy a Szkripal-ügy két gyanúsítottja az orosz katonai hírszerzés ügynöke, és abban a brit kormányzati véleményben is, hogy az akciót szinte biztosan az orosz állam valamely magas szintjén hagyták jóvá.
    Júliusban Amesburyben két brit állampolgár, Charlie Rowley és élettársa, Dawn Sturgess is rosszul lett ugyanattól az idegméreg-hatóanyagtól, amelyet Szkripalék megmérgezéséhez használtak, azután, hogy találtak egy méreganyagot tartalmazó parfümös fiolát. Rowley felépült, élettársa azonban a kórházban elhunyt. A brit rendőrség egyesítette a két ügyben folytatott nyomozást.