Gedeon napja van. | 2024.03.28

Farsangkor ismét felvonulnak a szlovén kurentek a Dráva-menti települések utcáin

2018-02-02 17:22:00

Február első hétvégéjén ismét felvonulnak a szlovén kurentek a Dráva-menti települések utcáin: a kurentovanje (kurentelés) ugyanis az egyik legnépszerűbb farsangi fesztivál Szlovéniában, ami évente százezer látogatót vonz. 

    A nemzetközi fesztivál fő helyszíne minden évben Ptuj városa, ahol a mohácsi busók farsangi népszokásához hasonlóan a szlovén kurentek járják település utcáit. 
    Az 58. ptuji kurentjárás (Kurentovanje na Ptuju) tavaly decemberben felkerültek az UNESCO szellemi örökség listájára. 
    A báránybőrbe bújt kurentek a körmenettel a tavasz eljövetelét és a termékenységet ünneplik. A hiedelem szerint ők démonok, akik a derekukra fűzött kolompokkal űzik el a hideg évszakot és hívják a tavaszt. A hiedelem szerint, amelyik háznál megállnak, annak lakói egész évben szerencsések lesznek.
    A maskarák nagyon hasonlítanak a mohácsi busók jelmezeihez. 
    A kurent jelmezét hagyományosan otthon készítik. Legjellegzetesebb része a maszk, amely egyben meg is különbözteti a más környékről származó démonokat, az öltözék többi része ugyanis egyforma. A Ptuj és Markovci környékiek pulyka- és libatollból füleket készítenek, szalmából vagy hasított fából pedig szarvakat, amelyekre színes pántlikákat akasztanak. A haloze-i dombok vidékén viszont tehénszarvat illesztenek a fejfedőre, a füleket pedig zsákszövetből vagy bőrből varrják. Az álarcot csak a szemnél és a szájnál vágják ki. A fogak helyén gyakran fehér babok lógnak. A hosszú piros nyelvet bőrből vagy szövetből farigcsálják. A démonok magasszárú csizmát és piros vagy zöld kötött harisnyát húznak. Kezükben fából barkácsolt husángot tartanak, amire sündísznóbőrt csavarnak. Eredetileg csak a nőtlen férfiak öltötték magukra a jelmezt, de ma már szinte bárki kurentté válhat.
    A fesztivál szombaton veszi kezdetét, amikor a polgármestert ünnepélyesen átadják a vezetést farsangi hercegnek. A maskarák parádés felvonulása pedig egészen húshagyó keddig tart.
    Branko Brumen, a szervezőbizottság elnöke a rendezvény sajtótájékoztatóján pénteken elmondta: óriási elismerés, hogy felkerültek az UNESCO szellemi örökség listájára a horvát zvoncarik (harangozók), a magyar busók és a bolgár kukerik mellé. "Most meg kell mutatnunk, hogy érdemesek vagyunk rá" - hangsúlyozta. 
    Monika Klinc, a helyi turisztikai szövetség elnöke kiemelte: a tizenegy napig tartó rendezvényre száz eseménnyel készültek. A fesztivál, mint minden évben, nemzetközi mulatsággal zárul jövő vasárnap, amelyen 6000 maskara vesz részt Szlovéniából és más országokból. 
    A rendezvényt kísérő programok között jelmezbálok, koncertek, jótékonysági és művészeti események is szerepelnek.
    A Szlovéniában egyedülálló turisztikai rendezvényen helyi borokat és ételkülönlegességeket is kínálnak. A szervezők továbbá arra számítanak, hogy mintegy félmillió ptuji fánk fogy majd el a farsangi mulatságon.