Emma napja van. | 2024.04.19

Brexit - Johnson eredetileg a bennmaradást támogatta

2016-10-16 12:12:00

 

Nagy-Britannia európai uniós tagságának megőrzését támogatta eredetileg Boris Johnson, London volt polgármestere, aki azonban később a Brexit-tábor, vagyis a kilépést pártolók frontembere lett a brit EU-tagságról rendezett júniusi népszavazás kampányában.

 

    Mindez a The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi lap politikai főszerkesztője, Tim Shipman új könyvéből derül ki. A könyv szerint - amelyből a lap vasárnap közöl kivonatokat - Johnson februárban a The Sunday Times fő riválisa, a The Sunday Telegraph számára írt egy végül meg nem jelentetett cikket, amelyben részletes, főleg gazdasági érvekkel áll ki a brit EU-tagság mellett.
    A The Sunday Times által most lehozott cikkben Johnson - aki Theresa May miniszterelnök konzervatív párti kormányában jelenleg a külügyminiszteri tisztséget tölti be - egyebek mellett arra hívja fel a figyelmet, hogy ha a referendumon a többség a kilépésre voksol, az gazdasági sokkot okozhatna Nagy-Britanniában, és felerősítené Skócia függetlenségi törekvéseit.
    Johnson e jóslatai igaznak bizonyultak: a népszavazás óta a font mélységi rekordokra gyengült a fő kereskedelmi partnerek devizáihoz képest, és Nicola Sturgeon skót miniszterelnök bejelentette, hogy napirendre került a skóciai függetlenségről szóló újabb népszavazás kiírása.
    A brit EU-tagságról június 23-án rendezett referendumon országos átlagban szűk többséggel, 51,9 százalékkal a kilépést pártolók győztek, ám Skóciában a választók 62 százaléka a bennmaradásra szavazott.
    A The Sunday Times politikai főszerkesztőjének könyve szerint Johnson az EU-párti cikket február 19-én írta, alig két nappal annak bejelentése előtt, hogy az EU-tagságról kiírt népszavazáson Nagy-Britannia kilépését pártolja.
    Johnson február 21-én, a háza előtt tartott rögtönzött sajtóértekezletén közölte: "nagyon nagy szívfájdalommal", de úgy döntött, hogy a brit EU-tagság feladása mellett fog érvelni a referendum kampányában.
    Johnson ezt akkor azzal a véleményével indokolta, hogy az Európai Unió "a brit szuverenitás erózióját" okozza, és valós az a veszély, hogy az EU kicsúszik a demokratikus ellenőrzés alól.
    E döntésével Johnson szembement David Cameron akkori miniszterelnök álláspontjával. Cameron ugyanis - aki a népszavazás után lemondott - éppen egy nappal korábban közölte: kormánya a referendum kampányában azt a hivatalos álláspontot képviseli, hogy Nagy-Britannia maradjon a megreformált Európai Unió tagja.
    Tim Shipman könyve szerint Johnsont Lynton Crosby, a Konzervatív Párt első számú kampánystratégája győzte meg arról, hogy a Brexit-tábort támogassa. Cameron előzőleg elvetette Crosby azon tanácsát, hogy a népszavazást el kellene halasztani.

 



Képújság
Sajómente Média Alapítvány
Legfrissebb híreink
19:45
- Időjárás-jelentés
17:19
- Novemberben kerül országszerte a mozikba Herendi Gábor új filmje
16:03
- A kazincbarcikai Városvédők megválasztásuk esetén eltörlik a magánszemélyek helyi adóit, 50 ezer forintot adnak Karácsonykor a nyugdíjasoknak és a gyermekét egyedül nevelő szülőknek
15:27
- NVI: eddig közel 400 ezer ajánlóívet igényeltek a jelöltek és jelölőszervezetek
14:48
- Magyar Ásványolaj Szövetség: a harmadik-negyedik helyen van a hazai dízel és benzin ára a környező országok között
14:06
- Mészáros Csoporté a Magyarország piacvezető kiskereskedelmi babaáruházlánca, a Brendon Holding Kft.
13:03
- KSH: a benzin 3,2, a dízel 5 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál
12:12
- Megvesztegetett boncmesterek ellen emeltek vádat a fővárosban
11:05
- NAK: bővült a falugazdász-hálózat és a kamarai tagoknak nyújtott szolgáltatások köre
10:09
- Insura.hu: 5,9 százalékkal emelkedtek a casco díjak az első negyedévben
MTI hírfelhasználó