Tivadar napja van. | 2024.04.20

Lázár: a kormányfő a nemzetállamok megerősítését képviseli Pozsonyban

2016-09-15 19:39:00

 

Az unió maradjon a nemzetek Európája - ezt fogja képviselni a magyar miniszterelnök a visegrádi országokkal együtt a pénteki, pozsonyi uniós csúcstalálkozón a Miniszterelnökséget vezető miniszter ismertetése szerint.

 

          Lázár János csütörtöki sajtótájékoztatóján hozzátette: kezdeményezni fogják azt is, hogy a hatáskörén túlterjeszkedő Európai Bizottság térjen vissza végrehajtó funkciójához.             A V4-ek szerint a döntéseket az Európai Tanácsnak kell meghoznia - hangsúlyozta -, a megbomlott egyensúlyt vissza kell állítani, meg kell törni a bizottság túlhatalmát. Az EB nem folytathat olyan önálló politikát, amely ellentétes a tagállamok érdekeivel - fűzte hozzá. Ilyen ügynek ítélte a bevándorlók kötelező betelepítésének kérdését.         A tárcavezető elmondta, a Brexit utáni közösségről tárgyaló uniós találkozón a közép-európai térség országai a legfontosabb feladatként szólnak majd a bolgár határvédelem támogatásáról, hiszen "Európa jövője most a bolgár-török határon dől el".       A térség országai hangsúlyosan szólnak majd a közép-európai együttműködésről, és közös piacuk megerősítéséről, az uniós hadsereg szükségességéről és a Frontex megerősítéséről. Foglalkozni kell Európa biztonságával, mivel egy atomhatalom kilépésével az unió veszíthet globális jelentőségéből - hangsúlyozta Lázár János.     Emellett egységesen állnak ki a V4-ek az európai költségvetési szigor és a közös támogatáspolitika érvényesítése mellett is - ismertette Lázár János.           Szólt arról is: a magyar kormány kiemelt érdeke is az, hogy védje a Brexit után a Nagy-Britanniában élő magyar vendégmunkások érdekeit.
    Lázár Jánost kérdezték a kvótanépszavazás lehetséges következményeiről is. A tárcavezető hangsúlyozta, amennyiben Magyarországon is érvényesíteni kellene az illegális bevándorlók uniós kötelező szétosztását, akkor először arról indulna vita, hogy hova telepítsék le őket, majd arról, hogy azt milyen forrásból tegyék.
    A miniszter szerint az Európai Unió soha nem fogja teljes egészében fedezni az illegális bevándorlók letelepítését, ezért az októberi referendum sikertelensége esetén a magyar állampolgároknak is anyagi áldozatot kellene vállalniuk. 
    A betelepítésben érintett önkormányzatoknak több embert kellene támogatnia, így a segélyezés fejenkénti összege is csökkenne - fejtette ki a miniszter kérdésre, hozzátéve, a betelepítettek minden uniós tagországban egyforma mértékű szociális támogatást kapnának, "az praktikusan négyszer, ötször annyi, mint amennyit cigány honfitársainknak tudunk biztosítani szociális támogatásként". "Tehát, ha valaki bevándorló az kap majd 300 eurót, ha valaki roma, az kap 30 eurót" - mondta.
    Lázár János hangsúlyozta, a magyar kormány ezért továbbra is azt kéri minden magyar állampolgártól, hogy vegyen részt az október 2-i népszavazáson és támogassa a kormány törekvéseit az ország védelme érdekében. 
    A voksolás tétjeként említette, hogy a magyarok akarnak-e muszlim bevándorlókat Magyarországon, vagy sem. Kiemelte, Angela Merkel német kancellár a közelmúltban élesen bírálta azokat az országokat, amelyek elzárkóznak a muszlim illegális bevándorlók befogadásától, a magyar kormány szerint azonban erről csak a választók dönthetnek.
    Lázár János további kérdésekre válaszolva megerősítette, egyes becslések szerint összesen 2 millió illegális bevándorló vár szétosztásra az unióban, így Magyarországra mintegy 130 ezer embert telepíthetnek.
    A miniszter megismételte, a migrációs krízisben ott kell segíteni, ahol a baj van, ezért kell például a magyar kormánynak Szíriában kórházat építeni. Megjegyezte továbbá, a segítés kötelességéből nem következik "beláthatatlan társadalmi folyamatok elindítása".
    Lázár János közölte továbbá, hogy egy éve működik a biztonsági határzár a déli országrészen, a kormány szerdai ülésén pedig a bel- és honvédelmi miniszter is köszönetét fejezte ki az ott szolgálatot teljesítő katonáknak és rendőröknek.
    A Miniszterelnökség vezetője jó döntésnek nevezte a kerítés felépítését, ami nélkül szerinte továbbra is ellenőrizhetetlenül érkezhetnének az illegális bevándorlók. Kiemelte, jelenleg azért nincs akkut bevándorlási krízis, mert a balkáni országos és Magyarország közösen lezárta a migránsok útvonalát. Lázár János emellett ismét aláhúzta, hogy a kormány célja egy újabb belső kerítés felépítése a magyar-szerb határon, a határőrök toborzása pedig jól halad.