Emma napja van. | 2024.04.19

Juncker: új acélplatform a kínai acéldömping kezelésére

2016-07-13 13:12:15

 

Kína és az Európai Unió megállapodott egy kétoldalú "acélplatformban", amely segít eloszlatni a kínai acéldömping okozta európai aggodalmakat, egyben hozzájárulhat ahhoz, hogy az unió végül megadja a piacgazdasági státuszt Kínának - mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szerdán Pekingben, a 18. EU-Kína csúcstalálkozó zárónapján.

 

    Az olcsó kínai acélexport miatti európai iparági felháborodás miatt az "acélügy" valóságos akadályává vált annak, hogy a bizottság még az idén - valamennyi tagállam együttes támogatásával - pozitív döntést hozzon Kína piacgazdasági státuszának kérdésében. Ha Kína ezt megkapja, a nagyobb gazdaságok nehezebben tudják majd piacukat adminisztratív eszközökkel védeni.
    Jean-Claude Juncker az EU pekingi képviseletén tartott sajtótájékoztatóján az áthidaló megoldásként szolgáló  megállapodásról azt mondta, hogy az unió számára így lehetővé válik az acélszállítmányok "ellenőrzése és felügyelete". Ezzel számon kérhetők lesznek azok az ígéretek, amelyek kínai részről a felesleges kapacitások visszaszorítására, a világpiac acéltermékekkel történő elárasztásának visszafogására vonatkoznak - állapította meg.
    "Kínai barátaink és partnereink tudják, hogy a piacgazdasági státusz és az új platform között összefüggés van" - jegyezte meg kérdésre válaszolva Juncker. Elmondta, a piacgazdasági státuszról az Európai Bizottság július 20-án fog tárgyalni.
    "Világos kapcsolat van az acél és a piacgazdasági státusz között" - jegyezte meg az EB elnöke.
    Li Ko-csiang kormányfő, a kínai tárgyalódelegáció vezetője szerdán emlékeztette partnereit arra, hogy az EU-nak tiszteletben kell tartania a Kína Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozásakor született, 15 évvel ezelőtti megállapodás záradékában foglaltakat, amely szerint az eddig érvényesített korlátozások 15 év elmúltával lejárnak.
    Li azt is elmondta, hogy a kínai acéltermelés 90 százalékát a hazai piacon értékesítik, és tagadta, hogy Peking támogatná az acélexportot. Megfogalmazása szerint a globális acélipari túltermelést egyetlen ország nem tudja megoldani, ehhez mindenki együttműködésére szükség van.

 



Képújság
Sajómente Média Alapítvány
Legfrissebb híreink
17:19
- Novemberben kerül országszerte a mozikba Herendi Gábor új filmje
16:03
- A kazincbarcikai Városvédők megválasztásuk esetén eltörlik a magánszemélyek helyi adóit, 50 ezer forintot adnak Karácsonykor a nyugdíjasoknak és a gyermekét egyedül nevelő szülőknek
15:27
- NVI: eddig közel 400 ezer ajánlóívet igényeltek a jelöltek és jelölőszervezetek
14:48
- Magyar Ásványolaj Szövetség: a harmadik-negyedik helyen van a hazai dízel és benzin ára a környező országok között
14:06
- Mészáros Csoporté a Magyarország piacvezető kiskereskedelmi babaáruházlánca, a Brendon Holding Kft.
13:03
- KSH: a benzin 3,2, a dízel 5 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál
12:12
- Megvesztegetett boncmesterek ellen emeltek vádat a fővárosban
11:05
- NAK: bővült a falugazdász-hálózat és a kamarai tagoknak nyújtott szolgáltatások köre
10:09
- Insura.hu: 5,9 százalékkal emelkedtek a casco díjak az első negyedévben
09:19
- Betörte a Trafik üvegét - keresik a miskolci rendőrök
MTI hírfelhasználó