Auguszta napja van. | 2024.03.29

Kiállítás barlangrajzokkal magyar szakemberek közreműködésével

2016-05-25 10:19:00

Magyar szakemberek közreműködésével nyílik decemberben Franciaországban egy nemzetközi barlangművészeti központ, amely a lascaux-i barlangrajzokat és az őskori ember életét mutatja be.

    "A tudósok az őskor Sixtus-kápolnájának nevezik a több teremből álló lascaux-i barlangot, amelyet nem lakhelyszerűen használták az ősemberek, hanem valószínűleg egyfajta oktatóteremnek, amelyben a vadászatot mutatták be" - mondta Hoffmann József, a Salisbury Régészeti Kft. ügyvezető régésze az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.
    A szakember kitért arra, hogy az iskolás gyerekek által 1940-ben  felfedezett Lascaux-barlang újdonságot jelentett a paleolit kutatásban, a következő két évtizedben több százezer turistát vonzott. Emiatt azonban a mintegy 17 ezer barlang mikroklímája megváltozott, a barlangrajzok pusztulásnak indultak és 1963-ban elzárták a közönség elől.
    "A december 15-én nyíló központban egy interaktív kiállítást alakítanak ki, amelyhez a magyar szakemberek különböző replikákat, műtárgymásolatokat készítenek, mégpedig őskori módszerekkel, a paleolit vadászok által már ismert bányákból fellelt kőanyagból, a vadászok kőpattintási tudományát felhasználva" - fejtette ki Hoffmann József. Megfogalmazása szerint a projekt keretében a kísérleti régészet és a geológia fog találkozni.
    Mint elhangzott, a lascaux-i barlangrajzokat az elmúlt több mint fél évszázadban azért nem láthatta a közönség, mert a falakat különböző gombák, baktériumok támadták meg, amelyek ellen a francia szakemberek nehezen tudták felvenni a harcot.