Emma napja van. | 2024.04.19

Lengyel elnök: a lengyelek emelt fővel léphetnek a Jad Vasembe

2016-03-17 17:37:35

 A lengyelek emelt fővel léphetnek be a Jad Vasembe (a jeruzsálemi holokauszt-emlékhelyre), mivel lengyelek kapták az intézet által adományozott legtöbb Világ Igaza kitüntetést - jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök csütörtökön, a második világháborús zsidómentőknek szentelt első lengyel múzeum megnyitóján Lancutban, ahol egyidejűleg idősebb Antall Józsefről és Henryk Slawikról is nyílik kiállítás. 

    A lengyel államfő a délkelet-lengyelországi városban rendezett ünnepségen Michael Schudrich lengyel főrabbi, valamint Stanislaw Gadecki érsek, a lengyel püspöki kar elnöke jelenlétében állami kitüntetéseket adományozott több zsidómentőnek. A ceremóniát abból az alkalomból tartották, hogy a Lancuthoz közeli Markowa faluban csütörtökön megnyitják a zsidók bújtatása miatt a náci megszállók által 1944 márciusában meggyilkolt, hétgyermekes Ulma családról elnevezett múzeumot.
    Az Ulma házaspárt - Józefet és Wiktoriát - a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet 1995-ben post mortem a Világ Igaza címmel tüntette ki. A Vatikán 2003-ban indította el Ulmáék boldoggá avatási eljárását.
    A múzeum megnyitását megelőzően a lengyel szejm egyhangúlag elfogadta "az életük kockáztatásával zsidókat mentő lengyelek" előtt tisztelgő határozatot. Külön kiemelték: a széles körű segítségnyújtás annak ellenére zajlott, hogy - a német megszállás alá került nyugat-európai országoktól eltérően - a Lengyelország területén érvényes német rendeletek a zsidóknak nyújtott legcsekélyebb segítségért is halálbüntetést szabtak ki.
    A nácizmus és kommunizmus bűntetteit kutató lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) a német megszállás lengyel áldozatainak számát 2,7 millióra, a meggyilkolt lengyelországi zsidók számát pedig 2,9 millióra becsüli. Lengyelországban 1939 és 1945 között 40-100 ezer zsidót mentettek meg. A mentés szervezett formát is öltött: az emigráns lengyel kormány hazai földalatti sejtjeként 1942 végén megalakult a Zsidókat Segítő Tanács (Zegota), melynek feladata személyazonossági okmányok gyártása, menedékhelyek biztosítása, anyagi segítségnyújtás volt. A háború után a Jad Vasem Intézet több mint 6500 lengyelnek adományozott Világ Igaza kitüntetést.
    A korszerű minimalista stílusban épült Ulma-múzeum multimediális tárlata a történelmi körülmények brutalitását idézi fel, ugyanakkor tényszerűen, a megszállókkal kollaboráló lengyelek egyes eseteit is szemléltetve mutatja be a második világháborús lengyelországi zsidómentés kérdéskörét. Az épület előtti tér burkolatába fényemlékművet illesztettek: ezt a holokauszt áldozatainak szánt, kivilágítható emléktábla, valamint a zsidók bújtatása miatt kivégzett lengyelek neveit viselő kis üvegtáblák alkotják. 
    A múzeumnak a Jad Vasemmel is együttműködő dokumentációs központja van. Markowát a múzeum megnyitása előtt is évente mintegy 5 ezren keresték fel - többségükben az onnan 260 kilométerre fekvő auschwitzi múzeumba zarándokló izraeli fiatalok.
    A nyitóünnepségek központi rendezvényét csütörtök este tartják Markowában. A megemlékezések keretében Grzegorz Lubczyk volt budapesti lengyel nagykövet kezdeményezésére a lancuti kastélyban a Magyarországra menekült több mint 5 ezer lengyel zsidó megmentőinek, a Világ Igaza címmel szintén kitüntetett idősebb Antall Józsefnek és Henryk Slawiknak szentelt kiállítást is megnyitják.